Procesy starzenia się skóry
Co zauważamy na początku:
- Suchość skóry - utrata dotychczasowej elastyczności, następuje odwodnienie, silniej zaznaczają się zmarszczki mimiczne.
- Pojawiają się drobne zmarszczki wokół kącików oczu i ust.
- Naskórek staje się cieńszy i szorstki, keratynocyty pomnażają się w zwolnionym tempie.
- Wydzielanie melaniny następuje w sposób niejednolity, czego wynikiem są liczne brązowe plamy w miejscach odkrytych - pojawiają się plamy pigmentacyjne.
- Fibroblasty staja się coraz mniej aktywne. Pogarsza się aktywność włókien kolagenowych i elastynowych a ich struktura zmniejsza się.
- Krążenie we włośniczkach ulega zmianie, czego wynikiem jest duża kruchość naczyń włosowatych.
Aby przeciwdziałać procesowi starzenia się skóry należy wpływać na w/wym. procesy poprzez stosowanie produktów z aktywnymi biologicznie substancjami (kosmeceutyki).
Do substancji, które skutecznie przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry zaliczamy:
*Witamina A, retinol i jego pochodne – są w organizmie zamieniane w kwas witaminy A, który pobudza odbudowę komórek.
*Filtry ochronne UVA i UVB – ochrona przed fotostarzeniem (starzenie skóry wywołane światłem).
- Promieniowanie UVB – penetruje skórę jedynie w naskórku, powoduje rumień i opaleniznę.
- Promieniowanie UVA – penetruje skórę głębiej, powodując trwałe zmiany w skórze właściwej. Czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry jest nie tylko opalenizna, ale również codzienna ekspozycja, nawet na niewielkie dawki promieniowania UV, np. podczas drogi do pracy, podczas jazdy samochodem (promieniowanie UVA przenika przez szyby).
*Hydroksykwasy (w szczególności kwas glikolowy z uwagi na jego najmniejszą cząsteczkę) – wspierają odnowę i mechanizmy regeneracyjne.
*Przeciwutleniacze (antyoksydanty) – wspierają mechanizmy ochronne i regeneracyjne. Należą do nich m.in. Witamina C, która jak wykazały badania, ochrania skórę, zapobiega jej fotostarzeniu się oraz stymuluje produkcję kolagenu. Aby jednak witamina C zadziałała jej stężenie w preparatach musi wynosić co najmniej 10%.
*Substancje poprawiające strukturę i funkcję naskórka
- Substancje hormon podobne, np. soja – spowalnia tworzenie się zmarszczek
- Kwas hialuronowy – jest substancją silnie wiążącą wodę w tkance łącznej. Wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenowymi i utrzymuje elastyczność skóry.
Substancje chroniące skórę. Za stan skóry, jej gładkość, sprężystość i napięcie odpowiadają przede wszystkim trzy substancje:
*Kwas hialuronowy i jego sole – bardzo ważne składniki wewnątrzkomórkowej substancji spajającej.
*Mukopolisacharydy – składniki proteinowe, jeden z podstawowych składników skóry. Mają działanie ochronne, wspierające i wygładzające, utrzymują prawidłowe napięcie skóry
*Siarczan chondriony – substancja warunkująca nawilżenie skóry, wiążąca wodę. Oprócz skóry występuje także w chrząstkach.
Proces starzenia się skóry twarzy rozpoczyna się już ok. 25-30 roku życia
Nie wszyscy jednak zauważamy jego pierwsze (a czasem też późniejsze) objawy, przez co często nie jesteśmy w stanie w porę zareagować. Z wiekiem każdy z nas zauważa mniejsze lub większe zmiany zachodzące w wyglądzie. Czy jednak wiemy na czym dokładnie polega proces starzenia się skóry?
To nie tylko pogorszenie wyglądu zewnętrznego, lecz także utrata funkcji fizjologicznych tej tkanki: spadek liczby komórek (fibroblastów, mielocytów, keratynocytów ), zmniejszenie liczby włókien kolagenowych i elastyny. W efekcie tych zmian pojawiają się zmarszczki, bruzdy, zmiany barwnikowe, zmniejsza się elastyczność skóry i często dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych.
Kiedy masz 20 lat
Jest to czas, kiedy w organizmie występuje najwyższe stężenie estrogenu. Dzięki temu cera jest pełna blasku, ma jednolity koloryt i z reguły wygląda na dobrze nawilżoną. Szybko następuje też proces regeneracji, w związku z czym wydaje nam się, że skóra może nam wiele wybaczyć. Jednak już ok. 25 roku życia zauważyć można pierwsze symptomy starzenia się – bardziej widoczne przebarwienia, nierówny koloryt i zmniejszoną jędrność skóry.
30-latki
W tym okresie skóra nadal jest w niezłym stanie, ale możemy zauważyć już pierwsze oznaki starzenia to jest czas aby zacząć działać zapobiegawczo czyli przeciwstarzeniowo. Najczęściej są to zmarszczki w okolicach oczu, tzw. kurze łapki, które na początku mogą nawet dodawać uroku oraz zanik tkanki tłuszczowej w obszarze nosowo – wargowym, skroniowym i bocznym policzka. Zauważamy też pogorszenie napięcia skóry spowodowane słabnącą produkcją kolagenu i elastyny oraz suchość skóry, na którą wpływ ma wolniejsza praca gruczołów łojowych.
40-latki
W tej dekadzie życia zachodzą najbardziej zauważalne zmiany w wyglądzie. Poziom estrogenu staje się dosyć niski, przez co skóra traci jędrność i nawilżenie, a zmarszczki są coraz bardziej widoczne. Powoli dochodzi też do stopniowego zaniku tkanek twarzy, co prowadzi do wyostrzenia rysów, zaburzenia owalu i proporcji twarzy.
Czy możliwy jest powrót do wyglądu sprzed lat?
Stosując odpowiednią pielęgnację i indywidualnie dobrane zabiegi z pewnością możemy wiele zdziałać.
Zahamowanie starzenia i stymulowanie procesów regeneracyjnych ma na celu zarówno poprawienie estetyki, jak i funkcji prozdrowotnych skóry.
Jedną z możliwości jest poddanie się zabiegowi, który poprawi zdolność stymulowania produkcji kolagenu w tkankach. Posiada go m.in. preparat Sunekos 200 i 1200, Linerase, Profhilo, Xela Rederm, Neauvia Organic i inne który w sposób naturalny pobudza skórę do odzyskiwania utraconej objętości i sprężystości. Preparat przywraca młodzieńczy kształt policzkom, poprawia wygląd fałdy nosowo-wargowe, zaaplikowany w okolice tzw. „chomików” lub opadającego podbródka sprawia, że zwiotczałe obszary zostają wypełnione, a skóra naciągnięta.
Jest to też zabieg bezpieczny, ponieważ preparaty są całkowicie biokompatybilne z ciałem ludzkim. Zapewnia on stopniową poprawę wyglądu skóry i stopniowy efekt przywrócenia objętości.
Efekt zabiegu uwidacznia się w ciągu kilku tygodni. W tym zabiegi stymuluje produkcję kolagenu, regenerując i liftingujące skórę oraz tworząc dla niej rusztowanie.
Dzięki takiemu działaniu zmiany na twarzy będące efektem podania preparatu odbierane są przez otoczenie jako naturalny efekt wypoczętej twarzy i nie są kojarzone z zabiegiem.