Botulinoterapia
Redukcja zmarszczek mimicznych, zabieg rozluźniający mięśnie
Są to zastrzyki preparatów toksyny botulinowej typu A do korekcji i zapobiegania zmarszczek na twarzy, nadmiernemu poceniu i leczeniu innych chorób.
Botoks to najbardziej potoczna nazwa zabiegu medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej, nazwanej też botuliną, toksyną botulinową typu A lub jadem kiełbasianym. Mimo że faktycznie jad kiełbasiany brzmi groźnie i jest silną trucizną, to jednak dawki stosowane od ok. 30 lat w medycynie, nie tylko estetycznej, lecz także w okulistyce i neurologii, są mikroskopijne. Słowo botoks pochodzi od handlowej nazwy pierwszego preparatu na bazie toksyny botulinowej, czyli produktu o nazwie BOTOX®, amerykańskiej marki Allergan. W tej chwili w medycynie estetycznej stosuje się preparaty także innych marek na bazie toksyny botulinowej, m.in. Azzalure, Dysport, Bocouture.
Jedno nie ulega wątpliwości, botoks to od lat najpopularniejszy zabieg medycyny estetycznej, wykonywany na całym świecie. Nie traci na popularności, choć zmieniają się techniki jego podania, koncentrujące się przede wszystkim na naturalnych efektach i precyzyjnym modelowaniu rysów twarzy bez efektu maski.
Zastosowanie toksyny botulinowej?
Stosuje się do usuwania zmarszczek mimicznych, powstających w wyniku wzmożonego napięcia lub nawyków kurczenia niektórych mięsni. Zabieg polega na wstrzyknięciu do wybranych mięśni twarzy niewielkiej dawki oczyszczonej toksyny botulinowej typu A w roztworze soli fizjologicznej. Pacjent otrzymuje około 20-50 jednostek botuliny w przypadku ostrzykiwania zmarszczek twarzy. Działa toksyna jedynie w obrębie mięsni, do których została wstrzyknięta, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują bez zmian. Botulina zaczyna działać po kilku dniach od wstrzyknięcia na końcowy efekt trzeba zaczekać do 2 tygodni, a efekt utrzymuje się przez okres 3-6 miesięcy.
Czym jest toksyna botulinowa?
To rodzaj białka produkowanego przez beztlenowe bakterie gram dodatnie Clostridium botulinum, które wytwarzają odporne na ciepło zarodniki, które kiełkują wytwarzają toksynę zwaną toksyną botulinową. Faktycznie w przeszłości bakterie bytujące w glebie wywoływały zatrucie jadem kiełbasianym, gdy z powodu braku odpowiedniej higieny przedostawały się do żywności.
Wyizolowanie, a następnie umiejętność produkcji czystej toksyny botulinowej okazało się przełomowe dla leczenia zeza i innych chorób neurologicznych. Pierwsze zastosowanie toksyny botulinowej do celów terapeutycznych miało miejsce w USA, gdzie już w latach 70-tych restrykcyjna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na testy kliniczne nad leczeniem botuliną zeza. Terapia przyniosła sukcesy także w innych schorzeniach neurologicznych. Po raz pierwszy botoks został zarejestrowany do użytku powszechnego w neurologii i okulistyce w 1989 roku. Z kolei od 2002 roku preparat o nazwie handlowej BOTOX® ma zgodę FDA na stosowanie w medycynie estetycznej do likwidacji zmarszczek pionowych czoła (tzw. lwia zmarszczka, marsowe czoło).
Jak działa botoks?
Najprościej mówiąc toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny w przewodnictwo nerwowo-mięśniowe co prowadzi do złagodzenia skurczu mięśni w obszarze wstrzyknięcia. Taka blokada powoduje czasową dezaktywację pracy wybranego mięśnia, bez wpływu na mięśnie sąsiednie. Przy zabiegu podaje się botoks punktowo w niewielkich dawkach, aby zrelaksować i zmniejszyć aktywność wybranych mięśni mimicznych i w ten sposób odzwyczaić je od nadmiernej pracy oraz pozwolić skórze odpocząć od ciągłego zagniatania się i marszczenia. W tym sensie zastosowanie botoksu ma działanie odmładzające – odpoczywająca skóra wygładza się, a zmarszczki znikają lub stają się mnie widoczne.
Należy pamiętać, że po toksynę botulinową sięgamy wcześnie, gdy obserwujemy nadmierną mimikę – zmarszczone czoło, kurze łapki itp. – ale występujące intensywne zagniatanie skóry nie doprowadziło jeszcze do utrwalenia zmarszczek. Występują wtedy tak zwane zmarszczki dynamiczne, czyli takie, które są widoczne tylko wtedy, gdy twarz jest aktywna mimicznie. Toksyna botulinowa jest w stanie całkowicie zlikwidować zmarszczki dynamiczne. Zrelaksowanie wybranych mięśni mimicznych sprawia, że mimo ruchomości twarzy, dynamiczne zmarszczki przestają być widoczne, a twarz ma wypoczęty, odprężony i pogodny wyraz.
Pamiętaj! Wczesne zastosowanie botoksu zapobiega przekształceniu zmarszczek dynamicznych w zmarszczki statyczne, czyli takie, które są widoczne nawet na całkowicie nieruchomej twarzy. Zmarszczki statyczne sprawiają, że twarz nabiera niekorzystnego wyrazu, to znaczy, że możesz sprawiać wrażenie osoby zdenerwowanej, złej, smutnej, zmęczonej itp. tylko z powodu utrwalonych (statycznych) zmarszczek mimicznych.
Zbyt późna relaksacja hiper-mimiki botoksem nie przyniesie zadowalających efektów, to znaczy, że utrwalone linie – mimo zastosowania toksyny botulinowej – będą widoczne na skórze. Sięgniemy wtedy po dodatkowe terapie zagęszczające i ujędrniające skórę ( MIKRONAKŁUWANIE DERMAPEN, PEELINGI MEDYCZNE) oraz zaproponujemy wypełnienie zmarszczek statycznych kwasem hialuronowym ( KWAS HIALURONOWY – WYPEŁNIANIE ZMARSZCZEK jednak można tylko go stosować w wybranych partiach ).
Czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek
Proces starzenia jest sumą uwarunkowań genetycznych i wpływu innych czynników np. stylu życia, środowiskowych. Starzenie wewnętrzne jest głównie reprezentowane przez procesy chronologiczne zanik tkanki, zwiotczenie skóry, worki pod oczami oraz obecność fałdy grawitacyjnej.Starzenie zewnętrzne jest głównie spowodowane fotouszkodzeniem, które uszkadza skórę czyli naskórek i skóra właściwa prowadzące do statycznego skurczu, suchości i plam starczych. Zabiegi pomagające to przede wszystkim postępowanie przez peelingi, mezoterapie, środki wybielające, wypełniacze i toksyna botulinowa.
Zmarszczki mimiczne są oznakami wyrażania emocji emo Tions. Wyrażanie emocji jest fundamentalne do komunikacji między ludzmi. Czasami niezamierzone projekcja emocji z powodu nienormalności zachowania mięśni może być przeszkodą komunikacji i zrozumienia. Jeśli jednak ktoś wywołuje gniew lub smutek ponieważ praca mięśni jest zbyt intensywna, będzie zle zrozumiany. Dlatego techniki botoksu zmieniła się aby móc wyrażać nadal emocje bez „zamrożenie wyglądu”, ten sposób podowania należy do przeszłości jest pożądany naturalny wygląd. Z wiekiem depresory stają się sliniejsze niż windy, co prowadzi do zmęczenia i smutnego wyglądu.
Dlatego zastosowanie botoksu powinno być wykorzystywane do promowania bardziej odświeżonego wyglądu aby zapobiegać zbyt mocnego zaznaczenia się zmarszczek.
- Nadmierna aktywność mięśni
- grawitacja
- zewnętrzne zmarszczki pozycyjne
- fotostarzenie
Często pacjenci nie rozumieją dlaczego u niektórych efekt po zastosowaniu botuliny utrzymuje się np. siedem miesięcy, a u innych tylko dwa lub trzy? Pacjenci są różni, tak jak świat jest różny. Dlaczego niektórzy mają krótki czas trwania efektu przy użyciu standardowych dawek?
Niektórzy pacjenci są symetryczni, a inni całkowicie asymetryczni.Pacjentów można podzielić na trzy podstawowe grupy przed zabiegiem, na podstawie ich mięśni tonus : kinetyczny, hiperkinetyczny i hipertoniczny. W zależności od leczenia obszaru będzie to dominująca cecha.
Pacjenci mogą mieć nadpobudliwość kinetyczna w jednym obszarze i hipokinetyczna w innym.
Pacjenci kinetyczni wyrażanie brzmi: „Wyrażam emocje, kiedy chcę”. Istnieje zgodność emocji i ekspresji mimicznej. Jeśli pacjent chce wyrazić gniew lub troskę – mięsień w obszarze glabella jest zakontrolowany. Rozmówca łatwo rozumie co jest powiedziane i co jest wyrażone. W analizie statycznej nie ma powstawania zmarszczek tylko podczas emocji są widoczne. Czas trwania efektu u pacjentów kinetycznych wynosi najdłużej wśród grup. Może trwać nawet 7-9 miesięcy. Raz lub dwa razy w roku wracają na zabieg pacjenci.
Pacjenci hiperkinetyczni w tej grupie pacjenci nie mają zgodności między skurczem mięśni i emocjami wyrażonymi, czyli są ofiarami ich skurczy mięśni: skurcze mięśni mimowolne podczas mowy, niekoniecznie wyrażając emocje Np. mówiący robi prezentacje przed publicznością mówi powoli, a mięśnie czoła poruszają się bez chęci wyrażenia zaskoczenia. W obszarze glabella występują skurcze mięśni mimowolne podczas rozmowy wyrażające gniew. Dla tej grupy pacjentów zabieg może trwać od 4 do 6 miesięcy, czasami nawet mniej. Dwa lub trzy razy w roku wracają na zabieg. To jest dość powszechne aby pacjenci wrócili po dodatkową dawkę w celu poprawy wyników. Pacjenci hiperkinetyczni są ofiarami swoich skurczów mięśni, dlatego należy powtórzyć zabieg po około 3-4 miesiącach aby 2-3 razy w roku aby te mięśnie stały się mniej aktywne.
Pacjenci Hipertoniczni są wynikiem braku kontroli pacjenta z hiperkinetyką ich wyrażenie brzmi: „nie mogę się zrelaksować” i rozczarować się często zadajemy pytanie „Czy jesteś zły?”. W rzeczywistości są szczęśliwi, spali dobrze ale ich emocje są całkowicie skażeni przez niezdolność określonych mięśni do rozluźnienia. Nie są w stanie udowodnić, że nie są zli ani zaniepokojeni, gdy naśladują dokładnie te emocje, dla tej grupy ludzi natychmiastowa akceptacja przez innych prawie nigdy się nie zdarza. Są grupą, która szczególnie potrzebuje leczenia. Czas trwania efektu zabiegu jest najkrótszy ze wszystkich grup. Zarówno pacjenci jak i specjaliści są rozczarowani z zabiegu z dwóch głównych powodów: zmarszczki nie znikają całkowicie i może działać zabieg tylko do 1 lub 2 miesięcy. Rozczarowanie pochodzi z faktu, że takie same wyniki jak dla kinetyków spodziewają się pacjenci hiperkinetyczni. W tej grupie celowo mamy za zadanie hamować hipertoniczne mięśnie i rozluźniać je.
Hiperkinetyczny pacjent po regularnych zabiegach z zastosowaniem botoksu powinien stać się hiperkinetyczny i wreszcie kinetyczny. Aby to osiągnąć często zdarza się że poddaje się czterokrotnie lub pięciokrotnie zabiegom rocznie.
Klasyfikacja rodzajów aktywności mimicznej według De Maio:
- Hiperkinetyczne
- Normokinetyczne
- Hypokinetic
- Hipo- lub atoniczna
- Normotoniczne
- Hipertoniczne
Wskazania do zabiegów
- Zmarszczki mimiczne dynamiczne
- Zmarszczki mimiczne statyczne (w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej)
- Lwia bruzda, marsowe czoło
- Poziomie zmarszczki na czole
- Kurze łapki, zmarszczki wokół oczu
- Opadające powieki i brwi
- Zmniejszenie rozszerzonych nozdrzy, wyszczuplenie nosa
- Opuszczenie czubka nosa
- Zmarszczki śmiechu
- Kwadratowa, „odcięta” bruzdą broda wiedźmy
- Pofałdowana, guzkowaty podbródek,mimiczna broda (kamienista, „płacząca”)
- Nadmiernie rozbudowane mięśnie żwacze
- Kwadratowy, atletyczny owal twarzy
- zgrzytanie i zaciskanie zębów
- Lifting Nifertiti , linia żuchwy
- Pionowe bruzdy na szyi (starzenie się platyzmy)
- Linie poprzeczne na szyi
- Dekolt
W medycynie estetycznej jest rejestracja zmarszczek górnych cześci twarzy jest wskazaniem rejestracji toksyny botulinowej. Pozostałe zastosowania maja charakter off-label.
Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, pamiętaj jednak, by przez 2-3 dni przed zrezygnować z przyjmowania aspiryny i innych leków rozrzedzających krew, ponieważ zwiększają one krwawienie po iniekcji.
Po analizie rysów twarzy w spoczynku i przy maksymalnej mimice specjalista zaplanuje procedurę podania toksyny botulinowej i wprowadzi ją domięśniowo za pomocą cieniutkiej igły i strzykawki o pojemności 1 ml. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić delikatne krwawienie, jak po pobieraniu krwi, które minie w ciągu 1-2 minut. Pierwsze korzystne zmiany zaobserwujesz po 2-3 dniach, jednak pełny efekt widoczny będzie po ok. 2 tygodniach i utrzyma się kilka miesięcy.
- Bezpośrednio po zabiegu nie wskazane są loty samolotem
- Przez 4-5 godzin od wstrzyknięcia botoksu nie pochylaj głowy, nie schylać się, nie skakać, nie kładź się spać – utrzymując pozycję horyzontalną, nie dotykaj, nie masuj, nie pocieraj miejsc, gdzie wykonano iniekcję
- Przez 48 godzin po zabiegu nie zaleca się wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych
- Należy unikać: ekspozycji miejsc podawanych zabiegowi na wysoką temperaturę – zabiegi termiczne: sauna, solarium, gorące kąpiele, suszenie włosów, masaże
- W dniu zabiegu nie zaleca się spożywanie alkoholu, który obniża skuteczność działania botoksu
- Nie zaleca się w dniu zabiegu i przed zabiebiem zażywanie aspiryny i innych substancji rozrzedzających krew
- Przez 4 godziny należy kilkukrotnie wykonywać ćwiczenia mimiczne ( złościć się, dziwić, uśmiechać) aby toksyna lepiej się wchłonęła
Pierwsze efekty działania pojawiają się po 1-3 dniach, ostateczne po 2 tygodniach od zabiegu.
Długość działania toksyny botulinowej jest indywidualna i utrzymuje się około 3 miesięcy, stosując się do zaleceń można maksymalnie wydłużyć jej działanie oraz uniknąć działań niepożądanych.
Te zalecenia mają za zadanie zapobiec przemieszczaniu się toksyny i niepożądanemu paraliżowi sąsiednich mięśni, co może doprowadzić do asymetrii twarzy. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej są zabiegami bezpiecznymi, a najczęstszym powikłaniem jest wynaczynienie. Zabieg najwcześniej można powtórzyć po 3 miesiącach. Takie postępowanie ma zapobiegać powstawaniu przeciwciał obniżających efektywnośc zabiegów.
U większości pacjentów dezaktywacja toksyny botulinowej następuje po ok. 3-4 miesiącach, jednak pobudzenie zrelaksowanego toksyną botulinową mięśnia aktywność mimiki powraca dopiero po ok. 6-9 miesiącach
Często zdarza się też tak, że mięsień, którego praca została uspokojona za pomocą botoksu, przez dłuższy okres nie wraca do nadmiernej aktywności i pacjenci z zabiegu na zabieg coraz dłużej cieszą się zrelaksowanym i odmłodzonym wyglądem.
Pacjenci pytają nas często, co stanie się z rysami twarzy, gdy botoks przestanie działać. Wyjaśniamy, że mimika nie wróci w sposób nagły do pierwotnego stanu. Skóra stopniowo i w sposób niezauważalny zacznie się znowu marszczyć w miejscach nadmiernie mimicznych, jednak siła tej mimiki może być osłabiona, a skóra, która odpoczęła od zagniatania się w miejscu zmarszczek, będzie wyglądać młodziej.
Czasami u niektórych pacjentów może rozwinąć się odpowiedz immunologiczna na Botox, co może zmniejszyć skuteczność lub nie zadziałać. Botox jest kompleksem białkowym, a u niektórych pacjentów układ odpornościowy orgaznizmu może reagować poprzez wytwarzanie „blokujących” lub neutralizujących przeciwciał zdolnych do inaktywacji aktywności biologicznej białka. Przeciwciała do kompleksu hemaglutyniny toksyny botulinowej dochodzi u 1-5 % chorych po wielokrotnym wstrzyknięciach. Tworzenie przeciwciał jest ułatwione przez wprowadzenie dużych dawek w krótkich odstępach czasu (mniej niż 2 miesiące). Należy przerwać stosowanie toksyny botulinowej typu A przez co najmniej 6 miesięcy.
Zabieg jest iniekcyjny, a więc wiąże się z wykonaniem kilku-kilkunastu zastrzyków domięśniowych cienką igłą i strzykawką o pojemności 1 ml, nazywaną przez pacjentów insulinówką. Zabieg, choć bardzo precyzyjny, jest krótkotrwały i u większości nie wymaga znieczulenia. Jednak u pacjentów wrażliwych, tak jak w przypadku pobierania krwi u dzieci czy wykonywania zastrzyków domięśniowych, stosujemy okluzję z kremu znieczulającego lub schłodzenie skóry cold-packiem. Wykonanie iniekcji trwa dosłownie chwilę, a bezpośrednio po podaniu toksyny botulinowej pacjent czuje się jak przed zabiegiem, nie ma żadnych pozabiegowych odczuć.
Producenci toksyny botulinowej wymagają od ośrodków medycznych wymienienia następujących działań niepożądanych, choć niektóre z nich zdarzają się niezwykle rzadko:
- Miejscowy ból w miejscu wkłucia (niewielki)
- Niewielkie krwiaki lub siniaki (do zamaskowania makijażem)
- Zmęczenie i objawy grypopodobne,bóle głowy występujące 1-2 dni po zabiegu, są reakcją organizmu na białka wchodzące w skład preparatu. Pacjenci proszeni są o informowanie o takich przejściowych odczuciach pozabiegowych, specjalista zastosuje wtedy przy kolejnym zabiegu inny preparat.
- Czasowe opadanie powieki górnej (ptoza) lub brwi, wynikające z przeniknięcia toksyny do mięśnia dźwigacza powieki górnej przy nie stosowaniu się klienta do zaleceń pozabiegowych
- Przejściowe zaburzenie widzenia (widzenie podwójne)
- Opuchlizna i zaczerwienienie tkanek
- Reakcje alergiczne (niezdiagnozowane wcześniej uczulenie na składniki preparatu)
- Suchość w ustach
Toksyna botulinowa to substancja, którą stosujemy miejscowo i nie ma ona całościowego wpływu na organizm. Nie zaleca się jej stosowania w następujących przypadkach:
- Ciąża, karmienie piersią (ze względu na niewykonywanie badań u kobiet ciężarnych i karmiących)
- Niektóre choroby neurologiczne (zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego)
- Uczulenie na albuminę ludzką (to białko występujące w niektórych preparatach z botoksem);
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Nadwrażliwość na składki preparatu
- Stosowanie leków antykoagulacyjnych, zaburzenia krzepnięcia krwi i leki rozrzedzające krew (np. aspiryny) – należy odstawić przyjmowanie 2-3 dni przed zabiegiem zwiększają prawdopodobieństwo powstania siniaków w miejscach iniekcji igłą
- Stany zapalne w okolicy zabiegowej, aktywna infekcja skórna w miejscu podania preparatu, czynna opryszczka
- Nietolerancja na toksynę botulinową typu A lub którykolwiek ze składników preparatu, bywa także ze sa osoby na które btx nie działa (występuje niezwykle rzadko);
- Nadwrażliwość / uczulenie na białko jaja kurzego – w preparatach Botox i Azalure nośnikiem jest białko jaja kurzego (nie dotyczy Boccuture)
- Antybiotykoterapia (należy skonsultować rodzaj przyjmowanego antybiotyku)
Leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna) – mogą współdziałać z toksyną i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych - Inetrakcja z interferującymi lekami newowo-mięśniowymi lub neuroglandulartransmis- Syjon sybstancje te obejmują aminoglikozydy, cyklosporyna, d-penicylamina, depolaryzacja i niedepolaryzujące leki zwiotczające mięśnie, chinidyna, siarczan magnezu, linkozamidy i aminokwasy nolony, aminochinolony i chloroquine może hamować aktywność botoksu
- Przyjmowanie antybiotyków tetracycliny, linkomycyny, polimyksyna; antagoniści kanału wapniowego werapamil, izoptyna
- Leki na spastyczność (leki rozkurczowe)
- Choroby nowotworowe skóry
- Choroby płytki nerwowo-mięśniowej i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- Zespół Lamberta-Eatona, choroby z zaburzeniem cholinergicznego neuroprzekaznictwa miasstenia, schorzenie neurologiczne miastenia gravis – zaburzenia ruchowe
- Przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i układu sercowo-naczyniowego
- Choroby ALS (stwardnienie zanikowe boczne) i Alzheimer
- Rozległe i głębokie uszkodzenia skóry
- Pacjenci z dysmorfią
Dysmorfizm – zaburzenia dysmorficzne (zniekształceone postrzeganie własnego ciała) występuje u około 15% pacjentów. Zespół ten charakteryzuje się nieproporcjalnymi lub nierealistycznymi poglądami lub wyobrażeniami pacjenta na temat własnego wyglądu. Czyli obsesyjnie przedwczesne zauważane przez pacjentów urojone wady, które nie są widoczne, są bardzo nie wielkie, jednak są postrzegane przez nich jako dyskomfort. Trudno jest zadowolić tego typu pacjentów, często jest to wręcz nie możliwe. Jest to zaburzenie psychiczne, chociaż osoby cierpiące zazwyczaj temu zaprzeczają. Pomimo niezliczonych ilości sesji i zabiegów rezultaty leczenia generalnie nigdy nie zadowalają pacjentów.
Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej wykonuje się od ok. 30 lat na całym świecie, nie tylko w medycynie estetycznej, lecz także w okulistyce i neurologii. Z powodzeniem stosuje się toksynę botulinową w leczeniu m.in. zeza, leczenie oczopląsu, kręcz karku, leczenie bólu migrenowego oraz dziecięcego porażenia mózgowego. Jest więc to produkt medyczny o udokumentowanym klinicznie korzystnym działaniu terapeutycznym. W medycynie estetycznej to najczęściej wykonywany zabieg na świecie, popularny pod każdą niemal szerokością geograficzną.
Toksyna botulinowa jest bezpieczna dla organizmu i nie rozprzestrzenia się drogą nerwową, działając jedynie miejscowo na przekaźnictwa nerwowo-mięśniowe. Dawki stosowane w medycynie estetycznej to maksymalnie 20-50 jednostek na zabieg. Jest to dużo mniejszy zakres niż np. w neurologii, gdzie ze wskazań medycznych i bez ryzyka używa się do tysiąca jednostek podczas zabiegu.
Efekty działania
Toksyna botulinowa zastosowana na zmarszczki dynamiczne, pojawiające się tylko przy uruchomionej mimice, daje najlepsze efekty. Działa na przyczynę pojawiania się zmarszczek, które w przyszłości mogłyby się utrwalić… gdyby nie botoks, prawdziwy pogromca zmarszczek. Dlatego warto stosować niewielką relaksację nadmiernej mimiki, tam gdzie ona występuje, już od 30 roku życia. Indywidualna konsultacja pokaże, czy taka nadmierna mimika występuje i gdzie się koncentruje. Są pacjenci, którzy zupełnie nie pracują mimicznie w okolicy oczu, a mają na przykład bardzo mimiczne czoło lub brodę. Absolutnie odradzamy pozbawianie się mimiki czy stosowanie botoksu tam, gdzie ona twarz pracuje w sposób normalny. Jednak przy zbyt mocnym nawyku unoszenia brwi, marszczenia czoła możemy zapracować na postarzające, zmęczone rysy twarzy.
Na etapie wczesnych zmarszczek dynamicznych działamy prewencyjnie i zapobiegamy pojawieniu się utrwalonych zmarszczek statycznych. Co więcej, powtarzanie zabiegu wydłuża okres relaksacji nadmiernej mimiki. W efekcie u niektórych pacjentów nawyki zbyt mocnego mrużenia oczu, unoszenia brwi, tiki związane z ruchomością brody czy nasady nosa, zanikają zupełnie. Mimika uspokaja się, a skóra nie jest narażona na utrwalone zmarszczki mimiczne.
Jeśli jesteś starsza/starszy, to zmarszczki mimiczne możesz mieć już utrwalone w postaci zmarszczek statycznych. Zastosowanie botoksu oczywiście je częściowo wygładzi i przede wszystkim da odpocząć skórze od dalszego zagniatania, ale może okazać się, że do całkowitego ich wyprostowania potrzebne będą inne techniki. Równolegle z zastosowaniem toksyny botulinowej zagęszczamy wtedy skórę przy pomocy mikronakłuwania Dermapenem, Redermalizacją, Biostymulacją tkankową, osocze bogatopłytkowe, mezoterapię oraz wypełnienie utrwalonych bruzd kwasem hialuronowym, ale jedynie w dolnych partach twarzy).
Zastosowanie toksyny botulinowej to złoty standard w rejonie górnego piętra twarzy. Odpowiednie dobranie dawki i miejsca iniekcji jest sobie w stanie poradzić z większością mankamentów urodowych w okolicy czoła. Zmarszczka glabelarna, czyli pionowa bruzda nazywana lwią lub marsową, jest chyba najchętniej niwelowana za pomocą botoksu, ponieważ nadaje groźnego wyrazu twarzy. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, którym także zależy na zrelaksowanym i wypoczętym wizerunku. Drugim wskazaniem, które bije rekordy popularności, są poziome zmarszczki gładzizny czołowej, które z kolei nadają twarzy zmęczonego i przygnębionego wyrazu. Za pomocą botoksu wygładzamy bruzdy i zmarszczki czoła, ale zachowujemy mimikę, ponieważ jesteśmy przeciwnikami prasowania czoła „na blachę”. Stosujemy też specjalne procedury, które łączą niwelowanie bruzd mimicznych czoła z ich wygładzaniem za pomocą innych zabiegów.
Drobne zmarszczki pojawiające się w kącikach oczu i rozchodzące się promieniście w kierunku owalu twarzy, nie każdemu dodają uroku. Pojawiają się nie tylko z powodu wieku, także wtedy gdy masz nawyk mimicznego mrużenia oczu, albo spędzasz dużo czasu na słońcu bez okularów. Zanim urocze „kurze łapki” zamienią się w trwałe zmarszczki, możesz ograniczyć nawyk mrużenia oczu za pomocą botoksu. Specjalna technika podania toksyny botulinowej z kwasem hialuronowym, nazywana Meso Botoksem ( MEZO BOTOX) ograniczy skłonność do zagniatania skóry, ale zachowa uspokojoną, aktywną mimikę wokół oczu oraz dodatkowo nawilży i wypełni zmarszczki. Preferujemy Meso Botoks także ze względu na korzyści wynikające z utrzymanej aktywności mięśni wokół oczu. Nie dochodzi wtedy do ryzyka obrzęków i zastojów w rejonie oczu.
Jeśli w trakcie mówienia, śmiania się, jedzenia, ruszasz nosem, to u jego nasady pojawiają się tak zwane zmarszczki królicze. Ponieważ należą do grupy zmarszczek mimicznych, można je czasowo zlikwidować oraz zapobiec ich utrwaleniu za pomocą toksyny botulinowej. Obserwujemy, że po kilkukrotnym zastosowaniu botoksu skłonność do częstego marszczenia nosa zmniejsza się lub całkowicie zanika.
Zmarszczki marionetki to pionowe linie, biegnące od kącików ust w dół do podstawy brody. W swojej nazwie nawiązują do konstrukcji lalek-marionetek, które mają ruchomą żuchwę i w ten sposób imitują ruch ust podczas mówienia. Linie marionetki pojawiają się z wiekiem, często z powodu nadmiernej pracy mięśnia obniżającego kąty ust. Powodują, że kąciki ust opadają, a twarz nabiera smutnego wyrazu. Zastosowanie botoksu sprawia, że linie marionetki przestają się zagniatać w trakcie ruchu ust. Z twarzy znikają zmarszczki, które podobnie jak bruzdy nosowo-wargowe czy dolina łez należą do najbardziej postarzających, ponieważ tworzą i podkreślają tzw. piramidę starości.
Botoks to szybki sposób na pozbycie się zmarszczek wokół ust w wersji dynamicznej. Wbrew nazwie zmarszczki palacza nie powstają tylko u osób, które palą papierosy, lecz u wszystkich, których mimika jest aktywna w tym rejonie twarzy. Dzięki uspokojeniu nadaktywności mięśnia okrężnego, likwidujemy przyczynę powstawania zmarszczek nad dolną i pod górną wargą. Należy jednak pamiętać, że zmarszczki układające się promieniście wokół ust stają się coraz bardziej widoczne z wiekiem, nie tylko wtedy gdy pijamy przez słomkę czy zaciskamy usta, ale także w spoczynku mięśnia okrężnego. Wtedy należy połączyć terapię toksyną botulinową z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz zabiegów zagęszczających skórę.
Szybkie iniekcje i twoje opadające kąciki ust uniosą się ku górze, a twarz nabierze optymistycznego wyglądu. Zastosowanie toksyny botulinowej jest szczególnie skuteczne w sytuacji, gdy opadanie kącików wynika z nawyku mimicznego układania ust w tzw. podkówkę.
Za pomocą toksyny botulinowej jesteśmy w stanie uatrakcyjnić kształt brody, uważanej za podstawę urody całej twarzy. Jeśli twoja broda jest odcięta od reszty twarzy poziomą zmarszczką, przez co wyglądasz na osobę naburmuszoną lub nieprzyjazną, albo twój owal jest zbyt kwadratowy, możesz pozbyć się problemu za pomocą toksyny botulinowej. Odpowiednia dawka botoksu w rejonie mięśnia bródkowego sprawi, że koniuszek brody wygładzi się, a twarz nabierze bardziej przyjaznego i smukłego wyrazu. Za pomocą toksyny botulinowej opanujemy także skłonność do marszczenia brody, co nazywane jest kamienistą brodą lub cellulitem na brodzie. Niwelacja tego defektu sprawi, że nie będziesz odbierana jako osoba płaczliwa lub niepewna siebie.
U wielu pacjentów kwadratowy owal twarzy jest efektem nadmiernej pracy mięśni żwaczy. Z powodu takiej nadaktywności twarz wydaje się zbyt masywna, a owal pogarsza rysy twarzy. Podczas zabiegu dochodzi do paraliżu części włókien żwacza i przez to do zmniejszenia objętości tego mięśnia. Efektem takiej terapii jest zmniejszenie szerokości dolnej części twarzy. Efekt wysmuklenia widoczny już po około 2 tygodniach a ostatecznie po 2-3 miesiącach. Stopniowo mięśnie przestają pracować tak intensywnie, stają się zrelaksowane. Powtarzanie zabiegu botoksem jest w stanie sprawić, że zbyt rozrośnięte mięśnie żwacze zmniejszą się, a twarz zyska harmonijny wygląd.
Platyzma, duży mięsień szyi, starzeje się z wiekiem. Dowiesz się o jego istnieniu, gdy zobaczysz na swojej szyi pionowe zgrubienia, nazywane niezbyt przyjaźnie powrozami. Odpowiednie zastosowanie toksyny botulinowej sprawi, że szyja odzyska gładki wygląd. A ty poczujesz się młodziej.
Uśmiech dziąsłowy, gummy smile,” koński uśmiech” – bez względu na to, czy używamy naukowych czy potocznych określeń, potrzeba zlikwidowania takiej cechy urody zależy od indywidualnych odczuć pacjenta.Uśmiech dziąsłowy to taki, podczas którego w przesadny sposób odkryte są dziąsła górnego luku zębowego. Teoretycznie o uśmiechu dziąsłowym mówimy, gdy pacjent pokazuje więcej niż 2 mm dziąsła w szerokim uśmiechu. Za pomocą botoksu możemy zniwelować lub zlikwidować gummy smile, w zależności od jego zaawansowania i przyczyny. Botoks jest wstrzyknięty w mięsień odpowiedzialny za nadmierne skurcze m. okrężny ust i powoduje zmniejszenie widoczności dziąseł podczas uśmiechu. Regularne stosowanie toksyny botulinowej sprawdza się, gdy pacjent ma uśmiech dziąsłowy z powodu nadmiernej pracy mięśni unoszących górną wargę. Wtedy relaksujemy aktywność mięśni botuliną i opanowujemy ten odruch. Postrzegany jako zupełnie normalny aspekt czyjejś anatomii, to wielu osobom przeszkadza, bowiem nieatrakcyjnie wygląda np. na zdjęciu.
Jeśli jednak uśmiech dziąsłowy jest głęboki i ma podłoże stomatologiczne możemy albo nieznacznie zmniejszyć problem za pomocą botoksu.
Jako klinika interdyscyplinarnie zajmujemy się leczeniem bruksizmu, czyli nawykowego zgrzytania i zaciskania zębów. Wiemy, że podłoże choroby może mieć różny charakter i wynika ze sprzężenia wielu bodźców. Najczęściej u podstaw bruksizmu leży wada zgryzu, współistniejąca z innymi czynnikami, m.in. stres, niedobory witamin, brak snu, zła dieta, alergie i nietolerancje pokarmowe, pasożyty itp. Lecząc bruksizm holistycznie analizujemy stan zdrowia pacjenta, tryb życia, zlecamy badania i jednocześnie mocno koncentrujemy się na warunkach zgryzowych.. W trakcie leczenia bruksizmu posiłkujemy się także botoksem, aby czasowo zredukować silny odruch zgrzytania i zaciskania zębów. Jest to jednak tylko element leczenia objawowego, a my preferujemy kompleksowe leczenie z wyeliminowaniem przyczyn bruksizmu.
Nadmierna potliwość najczęściej dotyczy okolicy pachowej, powierzchni dłoniniowej ręki i podeszwowej stopy oraz twarzy.Przyczyną jest zaburzenie czynności gruczołów potowych na skutek dysfunkcji w ośrodkach układu autonomicznego przy niestwierdzonych zaburzeniach strukturalnych gruczołów potowych. Nadmierna potliwość uważa się wydzielanie większej ilości potu niż 50mg na minutę. Dotyczy przeważnie ludzi młodych i cierpi na nią około 0,5 populacji. W ponad 50% przypadków stwierdza się rodzinną skłonność do występowania przypadku, co może wskazywać na udział czynników genetycznych.
Badania kliniczne pokazują, że nadpotliwość po zastosowaniu iniekcji toksyną botulinową zmniejsza się o ponad 80% już po tygodniu od zabiegu. Miejsca o nadmiernej aktywności gruczołów potowych są łatwe do zdiagnozowania za pomocą testu Minora (z użyciem jodyny i skrobii). Równomierne ostrzyknięcie skóry botoksem (po zastosowaniu znieczulenia) powoduje blokadę zakończeń nerwowych, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Blokada ta utrzymuje się średnio 6-12 miesięcy. Po tym czasie stopniowo powstają nowe zakończenia, a nadpotliwość wraca, jednak u niektórych pacjentów w dużo mniejszym nasileniu. Kolejny zabieg zastosowania botoksu na nadpotliwość może być wykonany, zanim problem wróci – średnio po ok. 7 miesiącach
Popiersie Nefertiti przedstawia małżonkę faraona Echnatona. Jest to jedno z najważniejszych popiersi kobiet czasów starożytnych. Wpisuje się w starożytytny ale i współczesny kanon piękna. Szyja Nefretiti –Nefretete jest długa i piękna. Niestety z wiekiem dochodzi do osłabienia działania mięśni szerokich szyi, zwanego platyzmą. Skóra szyi wiotczeje, zanika tkanka podskórna. Coraz bardziej widoczne stają się grube, pionowe pasma mięśnia szerokiego szyi. Skóra przedniej części szyi staje się nieestetyczna, jest jej za dużo. Mięsień rozdziela się na dwa pasma biegnąe od żuchwy do środkowej części obojczyka. Piękna długa szyja Nefretete powoli zmienia się, w szyję którą Anglicy nazywają często „szyją indyczą”. Do poprawy wyglądu szyi wykorzystujemy więc toksynę botulinową, która powoduje relaksacje mięśni i zmniejszenie napięcia pasm mięśnia szerokiego szyi. Zabieg ten jest uzupełniany zabiegiem poprawiającym owal twarzy. W miejscu przyczepu mięśnia szerokiego szyi do żuchwy podawana jest dodatkowa ilość toksyny botulinowej, w celu zmniejszenia napięcia mięśni. Zrelaksowane mięśnie nie ciągną owalu do dołu, zmniejszają się nieco „chomiki” wyrównuje się linia żuchwy. Terapia ta łączona lepiej zadziała na oba problemy.
Ilość zastosowań medycznych botoksu zwiększa się np. stosuje się przy trudno gojących się ranach ciętych, celem zniesienia napięcia skóry i przyspieszenia gojenia się rany. Wiadomo także, że niektórzy chirurdzy plastyczni ostrzykują botoksem świeże szwy np. przy face-liftingu, aby przyspieszyć gojenie i mniej widoczną bliznę.
Migrenę rozpoznajemy gdy napady bólu powtarzają się, a każdy trwa nie krócej niż 4 i nie dłużej niż 72 godziny. Ból intensywny , jedno lub dwustronny, pulsujący, nasilający się podczas wysiłku. Napadowy towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt lub nadwrażliwość na dźwięk. Migrena jest chorobą dziedziczną, występuje u 10-12% populacji, częściej u kobiet niż mężczyzn. Patomechanizm choroby polega na skurczu naczyń tętniczych, głównie w zakresie odgałęzień tętnicy szyjnej wewnętrznej z następującym, nadmiernym rozszerzeniem i pulsowaniem.
Leczenie migreny za pomocą toksyny botulinowej jest nowym wskazaniem w neurologii i może być stosowane u pacjentów którzy nie reagują na leki. Jedna z przyczyn prowadzących do napadu migrenowego może być stale utrzymujące się, nadmierne napięcie w niektórych partiach mięśniowych głowy i szyi. Botoks znosi to nadmierne napięcie, niektórzy pacjenci odczuwają ulgę po kilku godzinach, jednak pełen efekt pojawia się po 3-7 dniach i utrzymuje się przez 3-6 miesięcy. U połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów a u pozostałych do znacznego zmniejszenia nasilenia ataków migreny.