Wypełniacze tkankowe

 ( tissue fillers)

Wypełniacze tkankowe ( tissue fillers) to różnego rodzaju substancje posiadające zdolność do wypełniania ubytków, jak i modelowania konturów. Znalazły zastosowanie jako uzupełnienie zabiegów chirurgicznych, ale również jako oddzielny sposób odmłodzenia lub poprawy wyglądu twarzy osób u których nie zachodzi potrzeba ingerencji chirurgicznej. Głównym efektem zabiegu przeprowadzonego z użyciem wypełniaczy jest uzupełnienie tkanki w miejscu wstrzyknięcia. Wypelniacze tkankowe są implantami są biodegradalne czyli nietrwałe to produkt biologiczny. Implanty te po 6-18 miesiącach od ich aplikacji ulegaja resorpcji lub rozkładowi.
Niektóre z wypełniaczy tkankowych pobudzają produkcję głównych składników skóry – kolagen i komórki tkanki łącznej- fibroblastrów. W ten sposób uzyskany podczas zabiegu efekt utrzymuje się dłuższy czas.

Naturalne Autologiczne wypełniacze tkankowe: tkanka tłuszczowa, plasma- gel ( żel osocze)
Naturalne Heterologiczne wypełniacze tkankowe: kolagen, kwas hialuronowy

Do wypełniaczy naturalnych zaliczamy własną tkankę tłuszczową pacjenta, termiczne koagulowane osocze pacjenta oraz kwas hialuronowy. Wypełniaczem naturalnym o znaczeniu historycznym był kolagen, który odegrał bardzo ważna rolę, gdyż był pierwszym preparatem, który uzyskał szeroką akceptację pacjentów i lekarzy

Syntetyczne Biodegradujące wypełniacze tkankowe: polimer kwasu mlekowego, dextran

Do wypełniaczy syntetycznych należą żel poliakrylamidowy, hydroksyapatyt wapnia oraz kwas polimlekowy wypełniacze te są biodegradowalne i rozpad tych związków zachodzi z różną prędkością. Preparty zawierają materiały w formie mikrosferycznej, ulegają powolnej resorpcji. W celu iniekcji przygotowuje się ich zawiesinę w łatwo wchłanialnej cieczy. Po zabiegu wokół mikrosfer tworzy się wolna własna tkanka łączna, w następstwie czego powstaje efekt wypełnienia. Z upływem lat cząsteczki wypełniacza zostają rozłożone i efekt powoli zanika.

Tkanka tłuszczowa może być przeszczepiona tylko jako tzw. przeszczep autologiczny czyli z własnego organizmu w inne miejsce.

new_4

KWAS HIALURONOWY

Z upływem czasu oraz pod wpływem ekspozycji na słońce, zawartość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co powoduje zmnieszenie ilości wody oraz osłabienie procesów regeneracji i antyoksydacji. W wyniku tego procesu włókna kolagenowe tracą elastyczność a ich liczba ulega zmniejszeniu, co obniża poziom sprężystości i pojawiają się zmarszczki. Skóra staje się sucha, wiotka i szara. Kwas hialuronowy nie tylko chroni skórę przed nadmierną utrata wody, ale także wzmacnia jej właściwości ochronne np. przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Na twarzy pojawiają się zmarszczki grawitacyjne wynikające ze ścieńczenia skóry, a także zaniku tkanek podskórnych w tym tkanki tłuszczowej i zmian w budowie twarzoczaszki. Do najbardziej znanych należą tutaj bruzdy nosowo-wargowe oraz linie marionetki. Innym rodzajem zmarszczek są zmarszczki mimiczne, które z czasem przekształcają się w formę utrwaloną, i są widoczne także w stanie spoczynku mimiki. Do ich wypełniania stosuje się właśnie kwas hialuronowy. Trzeci rodzaj zmarszczek wiąże się ze sposobem spania, tzw. zmarszczki senne powstają na skutek nacisku ciężaru ciała na skórę w trakcie snu.

Bez względu na pochodzenie i rodzaj zmarszczek kwas hialuronowy to najbardziej uniwersalny i powszechnie stosowany preparat służący do likwidacji linii i bruzd na skórze. Nie zawsze jest tak, że podajemy wypełniacz tam, gdzie istnieje zmarszczka. Często po to by wygładzić bruzdy, powstałe na skutek opadania tkanek, odbudowujemy kwasem utraconą objętość rysów twarzy w innym miejscu – np. zapadnięte skronie, dolinę łez . Precyzyjne zaprojektowanie zabiegu sprawia, że wraz z odtworzeniem objętości profilu następuje wygładzenie zmarszczek.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest obecny niemal we wszystkich tkankach organizmów żywych, jego unikalną charakterystyczną cechą jest nieswoistość gatunkowa i tkankowa, co oznacza że jest identyczny we wszystkich żywych organizmach. U człowieka, najwięcej kwasu hialuronowego (56% całej zawartości) znajduje się w skórze. Jest także obecny w gałce ocznej, płynie łzowym, macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, płynie maziowym stawów, dyskach międzykręgowych i pępowinie.Kwas hialuronowy organiczny rozpada się w ciągu 1-2 dni egzogenny kwas hialuronowy zostaje rozłożony przez wątrobę na wodę i dwutlenek węgla. Dlatego w tej formie nie jest odpowiedni do korygowania zmarszczek. Aby kwas hialuronowy był stabilny zostają połączone cząsteczki wiązaniami siarkowymi i krzyżowymi. Powstają duże cząsteczeki o charakterze polimeru. Kompatybilność biologiczna kwasu uzyskana na drodze biotechnologicznej jest identyczna, jak w przypadku organicznego kwasu hialuronowego, ale rezultaty utrzymują się dłużej.

Kwas hialuronowy tworzy elastyczną płynną macierz w skórze

Kwas hialuronowy tworzy elastyczną płynną macierz w skórze, z którą mogą łączyć się włókna kolagenowe i elastyczne (wypełnienie przestrzeni międzykomórkowej, w której znajduja się włókna kolagenowe i elastynowe oraz komórki skóry).

Posiada ujemny ładunek oraz zdolności do wiązania i zatrzymywania ogromnych ilości wody.

Posiada ujemny ładunek oraz zdolności do wiązania i zatrzymywania ogromnych ilości wody. Jest w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa 1000-4000 razy więcej niż sama waży (cząsteczka kwasu wiąże 40 razy więcej wody niż sama waży), dzięki temu skóra otrzymuje odpowiednia porcję wilgoci, jest jędrna i sprężysta. Poza tym kwas w skórze tworzy rodzaj podłoża o konsystencji żelu, w którym zawieszone są włókna kolagenu i elastyny.

Zapewnienie prawidłowej aktywności komórek należących do układu immunologicznego skóry (SIS)

Wspomaga regenerację i proliferację komórek skóry oraz proces gojenia się ran

Bariera ochronna – zapobiega przenikaniu bakterii

Eliminuje wolne rodniki – posiada zdolność wychwytywania reaktywnych form tlenu

Wypełnianie zmarszczek dokonuje się poprzez iniekcje w odpowiednią głębokość skóry, a różne cząsteczki żelu (jest ich kilka rodzajów) dopasowane są do struktury tkanki danej warstwy skóry, co umożliwia osiągnięcie jak najlepszego efektu estetycznego.
Gęste wypełniacze używane są do bruzd nosowo- wargowych, poprawy konturu ust, linii marionetki. Preparaty na bazie płynnego kwasu hialuronowego przeznaczone są do korekcji płytkich zmarszczek. Wypełniacze o największej koncentracji kwasu hialuronowego stosowane są do wypełniania zmarszczek oraz odbudowy objętości twarzy. Do korekty ust są specjalnie opracowane wypełniacze o jednolitej strukturze oraz dużej płynności. Nadają one wargom jędrność oraz nawilżają skórę
Zapewnia to poprawę objętości i jędrności skóry poprzez odpowiednie podnoszenie zwiotczałych tkanek. Takie działanie likwiduje widoczne objawy starzenia.

Wypełniacze te działają długotrwale, ale nie permanentnie.

Organizm ludzki posiada własny system enzymatycznego rozkładu kwasu hialuronowego- hialuronidazę.Efekt po zabiegu utrzymuje się zwykle od 7 do 18 miesięcy, po tym czasie kwas hialuronowy ulega naturalnemu wchłonięciu (biodegradacji).

Wskazaniami do zastosowania preparatów kwasu hialuronowego są:

Redukcja zmarszczek, szczególnie tych niepoddających się toksynie botulinowej

Powiękanie ust

Modelowanie konturów ust

Zmarszczki palacza

Wypelnienie Bruzdy (fałdy) nosowo-wargowe

Zmarszczki na brodzie (broda czarownicy)

Zmarszczki marionetki, która ciągnie się od kącików ust w dół

Poprawy owalu twarzy

Wypełnienia doliny łez

Poprawa i podkreślenie rysów twarzy (Volumetria) policzki, żuchwa, broda

Ważne informacje

Dobieramy zabiegi niwelujące zmarszczki, stymulujące skórę, które opierają się nie tylko na zastosowaniu kwasu hialuronowego np. mezoterapia
Zależy nam na tym, by wypełniać zmarszczki dopiero po tym, gdy pobudzimy skórę do samoregeneracji. Gdy wykorzystamy najpierw zdolność skóry do autoodmładzania, intensywnej produkcji kolagenu i elastyny, produkcji endogennego kwasu hialuronowego, efekt zastosowania wypełniaczy będzie najlepszy z możliwych i da najbardziej naturalne efekty ale gdy wykorzystamy technikę synergiczną czyli pracy nad jakością skóry wtedy otrzymamy najlepsze efekty i długotrwałe. Miejscowe wypełnienie zmarszczek będzie harmonijnie współgrać z odmłodzoną skórą dobrej jakości.
Głównym zaleceniem przed zastosowaniem wypełniaczy jest zagęszczanie skóry za pomocą stymulatorów: kolagenu, mezoterapii, peelingow medycznych, mikronakłuwania (DERMAPEN) itp.

Zabieg likwidacji zmarszczek wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego wymaga dokładnej analizy rysów twarzy, zarówno w spoczynku jak i w ruchu w trakcie pełnej mimiki. Chodzi o to, by osiągnąć symetryczny i naturalny efekt. Pacjent dowiaduje się na konsultacji, jaka jest przyczyna powstawania zmarszczek, a zalecona terapia ma na celu zarówno zniwelowanie efektów jak i zadziałanie na przyczyny tworzenia się linii na skórze. Jeśli zdiagnozujemy wiotkość skóry, zlecimy najpierw zabiegi zagęszczające i kondycjonujące, po to by przygotować skórę do wypełnienia. Zlikwidowanie zmarszczki polega na wypełnieniu jej kwasem hialuronowym w formie gęstego, plastycznego żelu, który po wprowadzeniu cienką igłą lub kaniulą układa się niezwykle naturalnie. Jego zdolność wiązania wody sprawia powiększenie objętości preparatu i wypełnienie miejsca w rejonie występowania linii.

Zalecamy, aby przed zastosowaniem kwasu hialuronowego w formie iniekcji nie przyjmować środków medycznych, które mogłyby zmniejszyć krzepliwość krwi. Na kilka dni przed wizytą pacjenci proszeni są o odstawienie aspiryny i leki przeciwzakrzepowych.

Miejsce zabiegowe jest znieczulane za pomocą specjalnej maści, dzięki któremu pacjenci przechodzą zabiegi w pełni komfortowo. Wprowadzamy usieciowany kwas hialuronowy z gotowej do użycia ampułkostrzykawki za pomocą cienkiej igły lub kaniuli, a następnie modeluje wypełniacz, aby doprowadzić do jak najbardziej naturalnego efektu wypełnienia zmarszczki. Po zabiegu skóra może być tkliwa i delikatnie opuchnięta, możesz też wyczuwać depozyty kwasu, które wiążą wode do miesiąca czasu od podania. (ok. 4-7 dni) mogą utrzymywać się siniaczki w miejscach iniekcji. Zalecamy wtedy stosowanie kremów przyspieszających gojenie.

Zawsze po wprowadzeniu kwasu hialuronowego należy unikać słońca, ekstremalnie wysokich temperatur (sauny, solarium), intensywnych ćwiczeń wszystkie te czynniki mogą spowodować zanikanie rozpad i resorpcję kwasu hialuronowego.

Standardowo wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg jednorazowy, jeśli polega na podaniu preparatu w sposób liniowy w miejscu występowania zmarszczki. Jeśli jednak zabieg polega na wypłaszczeniu zmarszczek poprzez odbudowę utraconej objętości rysów twarzy, proces wolumetryczny może wymagać dwóch lub więcej zabiegów, podczas których stopniowo odtwarzamy pełniejsze rysy twarzy i obserwujemy efekty. Powtórna wizyta zaplanowana jest po 3-4 tygodniach.

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Skłonność do bliznowacenia
  • Stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Stan zapalny w miejscu zabiegu
  • wiek poniżej 18 lat
  • cukrzyca (nieleczona)
  • jednoczesne wykonywanie zabiegów laserowych
  • trądzik pospolity
  • opryszka (aktywna)
  • Aktywny proces nowotworowy
  • Ogólnoustrojowe infekcje
  • infekcje bateryjne, wirusowe i grzybicze skóry

Przed zabiegiem i po zabiegu unikać przyjmowania leków i suplementów diety zmniejszających krzepliwość krwi (np. aspirynę, leki przeciwbólowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, witamine E)

Kwas hialuronowy należy do najpowszechniej stosowanych preparatów w medycynie estetycznej. Nie jest traktowany przez organizm jak ciało obce, nie ma pochodzenia zwierzęcego, a wszystkie produkty stosowane w gabinecie posiada CE III klasę wyrobu medycznego. Całkowicie wchłania się po okresie działania. Po całkowitym rozkładzie i resorpcji, nie pozostawia w tkance resztki materiału, ani żadne zwłóknienia.Kwas hialuronowy w stosowanych preparatach pobudzają naturalne procesy regeneracyjne skóry, dzięki temu nawet po wchłonięciu preparatu skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem. Preparaty kwasu hialuronowego można stosować o każdej porze roku nawet zimą.

Czas degradacji wstrzykniętego do skóry kwasu hialuronowego zależy od wieku, rodzaju skóry, jak również prowadzonego trybu życia.

Okres utrzymywania efektów zależy od:

  • wieku
  • rodzaju skóry
  • trybu życia (palenie papierosów i wystawianie skóry na słońce i działanie promieni UV, może skrócić czas działania)
  • hormonów

Skutki uboczne
Po zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mogą, choć nie muszą pojawić się objawy niepożądane. Reakcje te mają charakter przemijający i umiarkowany, utrzymują się zwykle przez kilka dni.

Należy do nich:

  • nadwrażliwość skóry w miejscu podawania kwasu hialuronowego
  • w przypadku skóry wrażliwej może pojawić się delikatny świąd skóry
  • zaczerwienienie lub obrzęk tkanek
  • siniaki
  • tkliwość
  • ból oraz uczucie dyskomfortu w miejscach iniekcji