Peelingi na trądzik
Problemy z trądzikiem już dawno przestały dotyczyć tylko nastolatków. Coraz częściej do naszej gabinetu trafiają pacjenci z objawami trądziku dorosłych. Taka skóra bardzo często wymaga nie tylko terapii anti-acne, ale także antystarzeniowej. W naszym gabinecie leczymy trądzik terapiami skojarzonymi i zawsze staramy się dotrzeć do sedna problemu, czyli przyczyny trądziku, by działać wszechstronnie. Peelingi są jednym z pierwszych i podstawowych zabiegów, które zlecamy przy skórze trądzikowej, żeby jej pomóc.
Działanie peelingów chemicznych najczęściej stosowanych w trądziku pospolitym.
Peelingi chemiczne to szeroka gama preparatów służących do usuwania defektów kosmetycznych lub zmian chorobowych przez złuszczanie poszczególnych warstw naskórka, dzięki czemu pobudzają odnowę komórkową, nawilżają, wygładzają i poprawiają wygląd skóry. Stosując je u chorych na trądzik pospolity, uzyskać można dobre efekty kosmetyczne, minimalizując blizny pozapalne. Najczęściej stosowane są α-i β-hydroksykwasy oraz tzw. kompleksy amfoteryczne, regulujące pH w celu uniknięcia ewentualnych podrażnień skóry. Jednak w niewielkim stopniu mają wpływ na wydzielanie łoju. Istotnie natomiast zmniejszają keratynizację ujść mieszków włosowych i rozwój flory bakteryjnej.
Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry.
Trądzik jest jedną z najczęstszych dermatoz występujących w okresie pokwitania. Schorzenie dotyka również osoby dorosłe. Do najważniejszych czynników odpowiedzialnych za powstawanie trądziku zalicza się przerost i nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz nadmierne rogowacenie ujścia mieszka włosowego, występujące zwłaszcza w obrębie warstwy ziarnistej i rogowej naskórka.
Trzecim czynnikiem etiopatogenetycznym trądziku jest nadmierny rozwój mikroflory na powierzchni skóry. Najważniejszą bakterią, odpowiedzialną za powstawanie zmian skórnych jest Propionibacterium acnes, Gram-dodatnia bakteria anaerobowa o komórkowym kształcie pałeczki. Szacuje się, że bakteria ta bierze udział w powstawaniu zmian trądzikowych prawie u 80% osób w wieku 11-30 lat.
Niekorzystnym skutkiem zniknięcia zmian trądzikowych nie wyleczonym mogą być przebarwienia i blizny.
Powszechnie używanymi substancjami chemicznymi o działaniu złuszczającym, mającymi zastosowanie w dermatologii i kosmetologii są kwasy organiczne.
Zabieg złuszczania z użyciem kwasów organicznych nazywany jest peelingiem chemicznym (peel-złuszczanie) i polega na kontrolowanej aplikacji tych substancji na powierzchnię skóry. Głębokość złuszczania naskórka zależy od stężenia, rodzaju substancji i czasu jej kontaktu ze skórą.
Stosowanie substancji złuszczających wydaje się pomocne przy redukcji nadmiernej keratynizacji-jednego z czynników powstawania trądziku. Ponadto złuszczanie naskórka jest jedną z metod usuwania hiperpigmentacji.
Ze względu na budowę chemiczną, wśród najczęściej stosowanych w kosmetyce substancji o działaniu złuszczającym wyróżnia się alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy), beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy) oraz inne kwasy organiczne, takie jak kwas trichlorooctowy, pirogronowy.
Co oznaczają skróty
AHA -alfa-hydroksykwasy
BHA– Beata-hydroksykwasy
działanie keratolityczne – działanie złuszczające komórki naskórka
działanie keratoplastyczne – działanie rozluźniające połączenia międzykomórkowych
korneocyty – martwe komórki warstwy rogowej naskórka, pozbawione jądra i zdolności do podziałów komórkowych
Keratynocyty – żywe komorki naskórka zdolne do podziałów komórkowych,które w czasie migracji ku powierzchni skory ulegają wielu przemianom i złuszczeniu
Definicje
Trądzik zwyczajny ( acne vulgaris ) definiowane jest jako choroba skory, o charakterze nawrotowej, powracającym , w której występuje przerost i nadmiar aktywnych gruczołów łojowych związanych z zaburzeniami równowagi hormonalnej organizmu.
Choroba ta jest typowa dla wieku pokwitania, ale moze również występować u osób dorosłych.
Charakterystycznymi zmianami skórnymi dla trądziku sa zaskórniki ( otwarte i zamknięte), grudki oraz krostki.
Zmiany skórne typowe dla trądziku pojawiają sie wyłącznie w obrębie mieszków włosowych. Przeważnie umiejscowione sa na skórze twarzy oraz pleców.
Etiopatogeneza trądziku jest złożona.
Składają się na nią trzy główne czynniki: łojotok, obecność flory bakteryjnej oraz hiperkeratynizacja ujść mieszków włosowych.
Łojotok definiuje się jako nadmierne wytwarzanie, a następnie ekskrecje łoju przez gruczoły łojowe. Struktury te należą do grupy gruczołów holokrynowych, co oznacza, ze całe komórki gruczołu przekształcają się w wydzielinę, a w ich miejscu pojawiają się nowe komórki. Zdegenerowane komórki gruczołów łojowych tracą jądro komórkowe i tym samym zdolność do podziałów komórkowych.
Gruczoły łojowe są ściśle związane z mieszkami włosowymi, a ich ujście znajduje się tuż poniżej lejka aparatu włosowego. Warunkuje to typowe umiejscowienie zmian chorobowych w przebiegu trądziku. Wydzielanie gruczołów łojowych wytwarzana w ilościach fizjologicznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skory, bowiem wchodzi ona w skład naturalnego płaszcza hydrolipidowego skory, chroniąc ja przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz nadmierna transepidermalna utrata wody.
Inne czynniki decydujące o powstaniu zmian trądzikowych jest nadmierne rogowacenie ujścia mieszka włosowego, występuje zwłaszcza w obrębie warstwy ziarnistej i rogowej naskórka.
Nagromadzenie warstw zrogowaciałego naskórka oraz łoju powoduje zaczopowanie światła kanału wydzielniczego. Prowadzi to do powstania mikrozaskornikow, a następnie zaskórników (otwartych i zamkniętych) będących wykwitami o charakterze niezapalnych. W miarę postępu choroby zaskórniki zamknięte przekształcają się w grudki oraz wykwity o charakterze zapalnym, takie jak krosty, guzy oraz torbiele.
Krostę definiuje się jako zmianę skory wypełnione treścią, w skład której wchodzi keratyna, wydzielina ropna i łojowe. Wykwit powstaje w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego przez masy hiperkeratotyczne, nagromadzenia łoju oraz kolonizację kanału mieszka przez saprofityczna florę bakteryjna zasiedlającą powierzchnie skory.
Udział drobnoustrojów stanowi jeden z najistotniejszych w etiopatogenezie trądziku zwyczajnego.
- nadmierna produkcja łoju- łojotok
- nadmierna keratynizacja ujść mieszków – zaburzenia prawidłowej keratynizacji i blokada ujścia dla łoju
- rozwój probionibacterium acne
- reakcja zapalna
Główne przyczyny powstania:
- łojotok + nadmierna keratynizacja
- nadmierne namnażanie bakterii Propionibacterium Acne – pobudza silny stan zapalny
- hormony androgeny – testosteron i DHEA
Inne współtowarzyszami przyczyny powstawania:
- stres
- dieta
- przetwarzana zywnosc
- zaburzenia hormonalne : zespół PCOS, zespół Cushinga, nowotwory
- czynniki genetyczne
- kosmetyki komadogenne
- leki : sterydy, androgeny, lit
- zakrywanie, dotykanie twarzy
- ekspozycja na polichlorek winylu
Tradzik dotyczy ok. 90% społeczeństwa z rożnym nasileniem zmian i lokalizacji
- nowa postać kliniczna
- zaliczany do chorób cywilizacyjnych
- stanowi duzy problem psychiczny
- trudny do leczenia dlatego trzeba działać tutaj wielokierunkowo czyli
3 kierunki postępowania:
1. KROK- hormony: najlepiej wykonać badania- testosteron całkowity, testosteron wolny, DHEA, hormony tarczycy, prolaktyna, FSH, hormon luteotropowy – LH, hormon folikulotropowy FSH, insulina
2. KROR – wykonywać zalecenia domowe: suplementacja + dieta eliminacyjna + pielęgnacja domowa
3. KROK- zaawansowana pielęgnacja profesjonalna
Lepiej zapobiegać i dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji które także będą podtrzymywać efekty zabiegowe w gabinecie.
-Kosmetyki niekomedogenne
-Łagodne preparaty do mycia ( syndety)
-Ochrona UV
-Nieokluzyjne
-Nawilżające
-Bez alkoholu
-Regularne zluszczanie
Dieta: duzo ryb i innych witamin preparaty wspomagające: polifenole, witaminy: A,B,C,PP, cynk
Zabiegi kosmetyczne regularne
Postarać sie wykluczyć, unikać
– palenie
– dieta: cukry proste, produkty mleczne, tłuszcze zwierzęce
– promieniowanie UV
– mechaniczne manipulacje
Jak działają peelingi na trądzik?
DZIAŁANIE KERATOLITYCZNE – rozluźnianie połączeń keratynowych pomiędzy komórkami naskórka na tyle silnie, że zaczynają się one złuszczać, oznacza to usunięcie martwych komórek naskórka i odblokowanie porów (GŁĘBOKE OCZYSZCZANIE), i UREGULOWANIE PROCESU ROGOWACENIA NASKÓRKA, regularnie przeprowadzane peelingi nie dopuszczają do nadmiernego rogowacenia.
DZAŁANIE KOMEDOLITYCZNE – czyli przeciwzaskórnikowe, działają tak substancje, które rozpuszczają zanieczyszczenia i odblokowują pory, udrażnianie ujść gruczołów łojowych.
DZIAŁANIE SEBOSTATYCZNE – regulują pracę gruczołów łojowych, obniżają poziom wydzielania łoju.
DZIAŁANIE BAKTERIOSTATYCZNE – działają antybakteryjnie, łagodzą aktywne stany zapalne, hamują rozwój bakterii przez ograniczanie rozwoju mikroflory.
OGÓLNA POPRAWA KONDYCJI SKÓRY: złuszczanie skóry ma też inne zalety. Regularnie stosowane peelingi pobudzają skórę do regeneracji, rozjaśniają przebarwienia, spłycają blizny. Skóra jest widocznie odmłodzona, odświeżona, nabiera blasku, a jej koloryt jest znacznie poprawiony.
Mamy bardzo dobre efekty terapii wspierających leczenie trądziku, ponieważ wiemy, że to problem, którego przyczyny są złożone. Podchodzimy do tematu kompleksowo i holistycznie.
Wskazania do peelingów na trądzik
TWARZ
Trądzik aktywny
Trądzik nieaktywny
Zaskórniki
Skóra zanieczyszczona, wymagająca odświeżenia i dotlenienia
Blizny i przebarwienia potrądzikowe
Matowa, ziemista cera
Utrata jędrności
Niedoskonała struktura skóry
Nierówna struktura skóry
Efekty działania peelingów na zmiany trądzikowe
- Wyciszenie stanów zapalnych
- Głębokie oczyszczenie skóry
- Udrożnienie ujść gruczołów łojowych
- Unormalizowanie pracy gruczołów łojowych
- Wygładzenie skóry
- Złuszczenie nadmiernie zrogowaciałej skóry nadającej twarzy żółtoszarego koloru
- Spłycenie blizn pozapalnych
- Zahamowanie hiperpigmentacji
- Poprawienie kolorytu, rozjaśnienie przebarwień
- Wzmocnienie działania bariery skórno-naskórkowej – lepsza odporność na czynniki zewnętrzne, mniejsze odparowywanie wody
- Nawilżenie – przez stymulowanie powstawania kwasu hialuronowego
- Wygładzenie skóry
- Uregulowanie rogowacenia naskórka
- Pobudzenie skóry do odnowy, odmłodzenie skóry, rewitalizacja,
- Spłycenie zmarszczek
- Wyrównanie struktury skóry
- Zwężenie porów
Przed zabiegiem nie zaleca się opalania i stosowania samoopalaczy przez około 2 tygodnie. Pacjent umawiając się na serię zabiegową peelingu tylko w ten sposób zadziała na poparwę stanu skóry , jakie przygotowania wymaga pewnych działań synergicznych i jest o tym informowany przez specjalistę
Podczas każdego zabiegu pacjent indywidualnie jest informowany o zaleceniach pozabiegowych W przypadku peelingów, po których występuje złuszczanie, niezwykle ważne jest, żeby w żaden sposób nie przyspieszać tego procesu: nie stosować peelingów ziarnistych, nie zdrapywać i nie odrywać łuszczącej się skóry. UWAGA! Bez względu na rodzaj peelingu zaleca się chronienie wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
- Ciąża, karmienie piersią
- Alergie na składniki aktywne, zawarte w preparacie
- Opryszczka
- Brodawki
Jak działają peelingi na łojotok?
Działają wielokierunkowo. W pierwszym etapie rozluźniany jest cement międzykomórkowy, co pozwala na oddzielenie martwych, zalegających komórek naskórka, które powodują zatkanie porów i nadają skórze szarożółtego koloru i nierówną teksturę. Dochodzi do odblokowania porów i oczyszczenia ujść gruczołów łojowych. Ale to nie koniec – innowacyjne składniki aktywne penetrują skórę głębiej: regulują pracę gruczołów i pobudzają skórę właściwą do odnowy, między innymi mobilizując fibroblasty do syntezy nowego kolagenu i elastyny. Skóra się przebudowuje, jest bardziej napięta, gładsza, rozjaśniona i wygląda na znacznie młodszą.
Szukamy przyczyny i działamy celowo. Przekonujemy naszych pacjentów, że innowacyjne peelingi pomogą im zapanować nad przetłuszczającą się skórą, czyli załagodzić łojotokowe zapalenie skóry i unormować pracę gruczołów łojowych.
Wskazania do peelingów na łojotok
Skóra mieszana
Przetłuszczająca się strefa T
Zaskórniki
Zapalne łojotokowe skóry
Trądzik aktywny i nieaktywny, okresu młodzieńczego i trądziku dorosłych
Skóra zanieczyszczona, wymagająca odświeżenia i dotlenienia
Rozszerzone pory
Blizny i przebarwienia potrądzikowe
Cera poszarzała, matowa
Skóra z widocznymi oznakami fotostarzenia
Nierówna tekstura skóry
Przebarwienia
Jak działają peelingi na trądzik ZASKÓRNIKOWY?
Zaskórniki – podchodzimy do nich z należytą uwagą, bo wiemy, czym może skończyć się ich bagatelizowanie. Z pozoru niegroźne zmiany, mogą przekształcić się w formę zapalną, zwłaszcza, jeśli – zamiast leczyć – będziemy je przykrywać makijażem i stosować niewłaściwą pielęgnację. Pod wpływem namnażających się bakterii w zanieczyszczonych i zatłuszczonych ujściach gruczołów łojowych może dojść do powstania trądziku zapalnego..
Zaskórniki to niezapalne zmiany punktowe w obrębie mieszka włosowego. Ich powstawanie spowodowane jest trzema czynnikami:
- Patologiczną proliferacją komórek (nadmiernym namnażaniem)
- Nieprawidłowym złuszczaniem korneocytów (martwych komórek)
- Nadmierną produkcją i gromadzeniem sebum
W wyniku tych trzech procesów dochodzi do powstania zaczopowanej zmiany. Jeśli ujście mieszka się nie domyka, mieszanka rogowo-łojowa pod wpływem kontaktu z powietrzem utlenia się i na powierzchni skóry powstaje czarny punkt (ZASKÓRNIK OTWARTY). Gdy zawartość zaskórnika nie może wydostać się na zewnątrz, na zewnątrz widocznych jest przeświecający przez skórę biały czop ropny (ZASKÓRNIK ZAMKNIĘTY).
Usuwanie zaskórników i zapobieganie ich powstawaniu wymaga cierpliwości, regularności, dopasowane zabiegi skutecznie uporają się z problemem, nie wysuszając skóry i dbając o jej ogólną kondycję, czyli o pobudzenie do odnowy, nawilżenie, wygładzenie, wyrównanie kolorytu.
Nasze peelingi na trądzik zaskórnikowy:
ZŁUSZCZAJĄ
pomagają w oddzieleniu się nadmiernie zrogowaciałego naskórka, który blokuje pory
ODBLOKOWUJĄ PORY
udrażniają ujścia gruczołów łojowych
DZIAŁAJĄ BAKTERIOSTATYCZNIE
hamują rozwój bakterii, które mogłyby doprowadzić do powstania zmian zapalnych
POPWRAWA WYGLADU SKÓRY
pobudzenie jej do regeneracji, wyrównanie kolorytu, odmłodzenie
Nasi eksperci przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem zaskórników w warunkach domowych. Pacjenci, którzy nie mogą się powstrzymać, prędzej czy później trafią do nas z pozapalnymi przebarwieniami czy aktywną, zapalną formą trądziku. Zawsze polecam, aby wykorzystać pojawienie się zaskórników i potraktować ten problem jak „okazję” do kompleksowego zadbania o skórę. Stosując najnowsze osiągnięcia biochemiczne możemy nie tylko pozbyć się tej nieprzyjemnej tendencji, ale równocześnie zyskać piękną, promienną, młodszą skórę.
Wskazania do peelingów na trądzik zaskórnikowy
TWARZ, DEKOLT, PLECY
Zaskórniki
Trądzik aktywny i nieaktywny
Skóra zanieczyszczona, wymagająca odświeżenia i dotlenienia
Blizny i przebarwienia potrądzikowe
Matowa, ziemista cera
Utrata jędrności
Nierówna struktura skóry
Czy wiesz, że...?
Pory są elementem skóry, który spełnia bardzo ważne funkcje i ZAWSZE będą widoczne! Źle funkcjonujące zbytnio się rozszerzają i mają tendencję do zatykania. Zadaniem profesjonalnej pielęgnacji jest ich oczyszczenie i zwężenie, ale nie zamknięcie.