Peelingi dla skóry naczyniowej,
z rumieniem, trądzikiem różowatym
Skóra wrażliwa charakteryzuje się obecnością nienormalnych lub niezwykłych reakcji na skutek zwykłych czynników zewnętrznych, które mogą mieć charakter fizyczny, chemiczny, psychologiczny lub hormonalny i objawiają się w postaci palącego bólu, swędzenia, rumienia, złuszczania, suchości lub mrowienia.
Trądzik różowaty ma kilka postaci.
Przy pierwszej postaci trądziku różowatego występuje rumień, ustępujący dość szybko z twarzy oraz teleangiektazje, czyli popularne pajączki, które są objawem skóry mocno naczyniowej- dodatkowo przy tej postaci pojawiają się pierwsze obrzęki twarzy i uczucie pieczenia, głównie w okolicy nozdrza czy oczu, są to początkowe objawy, dlatego warto szczególnie na nią zwrócić uwagę i już wtedy podjąć odpowiednie kroki terapii i zacząć stosować dermokosmetyki.
W drugiej postaci trądziku różowatego grudkowo –krostkowej są to coraz bardziej widoczne krostki i guzki, pod którymi rozwija się stan zapalny szczególnie łatwo dostrzegalny przez coraz większą ilość łoju zbierającego się bezpośrednio pod skórą.
W trzeciej postaci trądziku różowatego to już postać przerostowo- naciekowa, w której skóra twarzy staje się mocniej zgrubiała i nieregularna, łojotok jest już bardziej silny, a rumień i obrzęk twarzy już nie ustępuje
Toczeń na twarzy
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną, czyli taką, w której nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego skierowana jest przeciwko własnym tkankom i narządom.
Objawy tocznia rumieniowatego układowego często są niespecyficzne. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest rumień na twarzy, który kształtem przypomina motyla. Nie występuje on we wszystkich przypadkach. Nadwrażliwość na światło – ekspozycja na światło słoneczne lub inne zródła światła ultrafioletowego (nawet sztuczne) może pogarszać rumień na twarzy, wywoływać owrzodzenie na innych częściach ciała i prowadzić do bólu stawów oraz zmęczenia.
W leczeniu tocznia stosuje się:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), maja za zadanie złagodzić ból i sztywność stawów
- kremy i maści chroniące przed promieniowaniem UV
- kortykosteroidy – są podstawową grupa leków stosowaną w leczeniu TRU, stosuje się doustnie oraz dożylnie
- leki immunosupresyjne
- stosowane są u pacjentów, u których leczenie kortykosteroidami nie przyniosło poprawy lub w celu zmniejszenia dawki steroidów
- leki regulujące gospodarkę lipidową
- środki pomocne w stanach leczenia zaburzeń psychicznych
- chorym zaleca się również zmiany w stylu życia takie jak regularny odpoczynek, aktywność fizyczną, stosowanie kremów z filtrem UV, unikanie ekspozycji na promieniowanie UV, rzucenie palenia, zdrowe odżywianie
Łojotokowe zapalenie skóry ŁZS
To przewlekła i nawracająca choroba. Objawiająca się rumieniowymi i złuszczającymi się wykwitami, występującymi tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych – na owłosionej skórze głowy, twarzy, a także plecach, klatce piersiowej i w obrębie fałdów skórnych. Zmiany te pojawiają się w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Znaczenie w rozwoju choroby może mieć również obecność lipofilnego grzyba Malassezia furfur (Pityrosporum ovale)
Objawy ŁZS
- zaburzenia immunologiczne
- zaburzenia hormonalne (zwłaszcza zespół policystycznych jajników)
- nieprawidłowa dieta (ostre przyprawy, tłuste i przetworzone jedzenie)
- nadwaga i otyłość
- narażenie na stres i przewlekłe zmęczenie
- złe dobrane kosmetyki pielęgnacyjne
- tradzik zwyczajny lub lojotokowy
- alkoholizm
- depresja
- choroba Parkinsona
ŁZS bardzo ważne postępowania:
- Leczenie/profilaktyka
- Suplementacja
- Odpowiednia pielęgnacja
- Terapie gabinetowe
Peelingi dla skóry naczyniowej, z rumieniem, trądzikiem różowatym
Skóra naczyniowa wymaga szczególnej troski. Ale mitem jest, że powinna unikać peelingów chemicznych! Odpowiednio wyselekcjonowane przez nas peelingi do skóry naczyniowej i z trądzikiem umożliwiają osobom z rumieniem w pełni korzystać z nowoczesnej pielęgnacji, która jednocześnie wspiera leczenie problemów skóry.
Pacjenci ze skórą naczyniowa i trądzikiem różowatym mieli prawo czuć się poszkodowani. Mówiono im, że mogą korzystać tylko z niewielkiej grupy peelingów o bardzo ograniczonym działaniu. Czas obalić mity! Nowoczesne podejście do pielęgnacji tego typu cery to z jednej strony wykorzystanie najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie peelingów, nie tylko do wzmacniania i uszczelniania nadreaktywnych naczyń, ale do trenowania ich wytrzymałości, poprzez kontrolowane podrażnianie (gimnastykowanie) skóry. Z drugiej strony, stosowanie preparatów na bazie zaawansowanych technologicznie czynników aktywnych, umożliwiających bezpieczną rewitalizację skóry.
Jak peelingi działają na skórę naczynkową, z rumieniem lub z trądzikiem różowatym?
- Wzmacniają kruche naczynia krwionośne. Rumień spowodowany jest histeryczną reakcją naczyń krwionośnych na czynniki zewnętrzne. Składniki zawarte w peelingach dla tego typu skóry, uszczelniają naczynia, wzmacniają je jednocześnie, zaprawiając w walce z niekorzystnymi warunkami.
- Łagodzą stany zapalne. To częsty problem skóry z trądzikiem różowatym, powstawanie zmian charakterystycznych: drobnych, grudkowatych, niekiedy wypełnionych wydzieliną, swędzących. Składniki wybranych przez nas peelingów działają łagodząco i bakteriostatycznie, hamują dzięki temu nieprzyjemne objawy.
- Regulują procesy keratynizacji. Skóra naczyniowa, a szczególnie ta dotknięta trądzikiem różowatym ma problem z nadmiernym rogowaceniem naskórka, w efekcie tworzą się grudki i stany zapalne mieszków włosowych. Dzięki regularnemu poddawaniu skóry peelingom procesy rogowacenia się normują, skóra jest wygładzona, zapobiegamy w ten sposób powstawaniu stanów zapalnych..
Wskazania do peelingów na naczynka
Cera wrażliwa, nadreaktywna
Rumień napadowy
Rumień utrwalony
Trądzik różowaty, grudki
Przebarwienia skór naczyniowych
Zmarszczki skór naczyniowych
Utrata jędrności skór naczynkowych
Niedoskonała struktura skóry
Oznaki fotostarzenia
Efekty działania peelingów
- Redukcja rumienia
- Zniwelowanie stanów zapalnych, grudek związanych z trądzikiem różowatym
- Widoczne odmłodzenie skóry, spłycenie zmarszczek
- Wzrost napięcia skóry
- Nawilżenie – w skórze wzrasta m. in. zwartość naturalnego kwasu hialuronowego
- Wzmocnienie działania bariery skórno-naskórkowej
- Wygładzenie
- Rozjaśnienie przebarwień
- Poprawienie kolorytu
Większość peelingów nie wymaga specjalnego przygotowania w domu ale warto stosować odpowiednią pielęgnację po zabiegach. Jeśli pacjent umawia się na peeling, który takiego przygotowania wymaga, jest o tym informowany przez specjalistę. Nie wskazane jest opalanie się i korzystanie z samoopalaczy na 2 tygodnie przed zabiegiem.
Podczas każdego zabiegu pacjent indywidualnie jest informowany o zaleceniach pozabiegowych.
W przypadku peelingów, po których występuje łuszczenie się skóry, niezwykle ważne jest, żeby w żaden sposób nie przyspieszać tego procesu: nie stosować peelingów ziarnistych, nie zdrapywać i nie odrywać łuszczącej się skóry.
UWAGA! Bez względu na rodzaj peelingu zaleca się chronienie wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
- Ciąża, karmienie piersią
- Alergie na składniki aktywne, zawarte w preparacie
- Opryszczka
- Stany zapalne
- Brodawki
- Opalanie
- Używanie samoopalaczy