Peelingi chemiczne i medyczne
działanie/przeciwwskazania/wskazania
Peeling medyczny to procedura polegająca na kontrolowanym, chemicznym zniszczeniu naskórka (peeling powierzchniowy -20 kwas glikolowy) i skóry właściwej (peeling średnio głęboki i głęboki). Peelingi kosmetyczne złuszczają jedynie warstwę rogową naskórka. Na skutek działania preparatu złuszczającego dochodzi do pobudzenia procesów zapalnych w naskórku i skórze właściwej, wzmożonej produkcji kolagenu trwającego nawet do 90 dni po wykonanym zabiegu, czego efektem jest stopniowe wygładzenie zmarszczek. Dodatkowo peelingi powodują regenerację naskórkowa i rozjaśnienie przebarwień. Epitelizacja uszkodzonego naskórka jest wynikiem wzmożonych podziałów komórkowych w naskórku lub migracji komórek z mieszków włosowatych w przypadku peelingów średnio głębokich. Efektem złuszczania jest stymulacja podziałów komórkowych, usunięcie przebarwień i odświeżenie wyglądu skóry.
Działanie kosmetyczne kwasów organicznych
Stymulacja keratolizy nie jest jednym działaniem kwasów organicznych stosowanych w kosmetyce i dermatologii. Maja bowiem pośrednie działanie nawilżające i odmładzające. Na skutek złuszczanie poszczególnych warstw naskórka następuje pobudzenie proliferacji keratynocytow w warstwie podstawnej naskórka. Jednocześnie w skórze właściwej obserwuje sie intensyfikację procesów wytwarzania kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej. Związki te sa często stosowane w różnych preparatach kosmetycznych, ponieważ obniżając pH preparatu oraz skory stanowią ochronę przed rozwojem drobnoustrojów
Klasyfikacja substancji chemicznych o działaniu złuszczającym
Ze względu na głębokość działania peelingi chemiczne dzieli sie na:
bardzo powierzchowne
złuszczanie całej warstwy rogowej do warstwy kolczastej na głębokość 0,06 mm (takie działanie wykazują AHA w stężeniu 20-50%, TCA w stężeniu 20-20%, BHA)
powierzchowne
złuszczanie całego naskórka aż do warstwy podstawnej skory na głębokość poniżej 0,45 mm ( kwas glikolowy w stezeniu 70% , TCA w stezeniu 20-30%)
średnio głębokie
łuszczanie naskórka i górnej warstwy skory właściwej aż do górnej części warstwy siateczkowatej na głębokość poniżej 0,6 mm ( TCA w stężeniu 35-50%)
głębokie
złuszczanie naskórka i górnej części skory właściwej aż do środkowej części warstwy siateczkowatej na głębokość powyżej 0,6 mm
Ze względu na sposób działania substancje chemiczne o działaniu złuszczającym można podzielić na:
substancje wywołujące zmiany metabolizmu komórek,
co prowadzi do szybszego złuszczania ( tzw. efekt metaboliczny)
substancje wywołujące zniszczenie komórek skory
oraz ich złuszczanie
Ze względu na budowę chemiczna, wśród najczęściej stosowanych w kosmetyce substancji o działaniu złuszczającym wyróżnia sie:
alfa-hydroksykwasy
( kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy) sa tez winowy i jabłkowy ale nie maja one istotnego znaczenia w kosmetologii
beata-hydroksykwasy
( kwas salicylowy) stosowany w wielu preparatach kosmetycznych zalecanych do pielęgnacji skory z niedoskonałościami
inne kwasy organiczne
takie jak kwas trichlorooctowy, pirogronowy oraz retinowy
Powody, dla których warto stosować serie peelignów
Już samo powierzchniowe działanie składników aktywnych na skórę sprawia, że poprawia się jej koloryt, wyrównuje tekstura, skóra jest głęboko oczyszczona, odświeżona, rozjaśniona i pełna blasku, a pory – zwężone.
Peelingi, usuwając martwe komórki naskórka, poprawiają działanie płaszcza hydo-lipidowego, którego rolą jest ochrona. Bariera skóry staje się więc bardziej szczelna, dzięki czemu jest ona odporniejsza na wyparowywanie wody i bardziej wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych. A to tylko wierzchołek góry lodowej.
Peelingi są niezwykle korzystne dla urody, ponieważ powodują namnażanie się żywych komórek naskórka, co czyni skórę bardziej odporną na działanie czasu (gruba skóra wolniej się starzeje). Wnikając głębiej, pobudzają komórki do regeneracji – wzrasta produkcja kolagenu, elastyny i zwiększa się zawartość w skórze naturalnego kwasu hialuronowego. A to oznacza, że procesy starzenia zwalniają, a skóra dłużej pozostanie młoda.
Z mocy peelingów, jako elementu pielęgnacji, możemy korzystać już od wczesnej młodości. Oczywiście na każdym etapie życia, skóra ma inne potrzeby, dlatego należy oddać się w ręce eksperta, który precyzyjnie dobierze preparat do kondycji skóry. W wieku:
- poniżej 25 roku życia będziemy przede wszystkim wspierać peelingami terapię trądziku młodzieńczego,
- 25+ będą to prawdopodobnie preparaty odświeżające, regulujące pracę gruczołów łojowych,
- w wieku 30+ zwiększające jej nawilżenie, działające opóźniająco na procesy starzenia,
- 35- 45+ peelingi, które pobudzają skórę do intensywnej przebudowy,
- 55+ i 65+ – preparaty, które kondycjonują skórę, zwiększają jej zagęszczenie.
Warto pamiętać, że nawet najlepiej dobrana pielęgnacja domowa nie zapewni nam korzyści, jakie dają peelingi medyczne wykonywane przez specjalistę w gabinecie.
Zdolności anti-aging peelingów ujawniają się już podczas ich powierzchniowego działania – peelingi rozluźniają powiązania między komórkami naskórka i powodują oddzielenie się keranocytów, czyli martwych komórek, mobilizując jednocześnie powstawanie nowych, żywych komórek. Dzięki takiemu działaniu skóra staje się grubsza i bardziej odporna na starzenie, drobne zmarszczki są wygładzane. Nowoczesne peelingi wnikają głębiej, podrażniając i częściowo niszcząc komórki skóry, wywołują procesy naprawcze. Dochodzi do powstawania nowych komórek skóry, a fibroblasty, czyli komórki, które pełnią kluczową rolę w procesie starzenia są mobilizowane do syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Zmarszczki, nawet głębokie zacznie się spłycają, skóra jest jędrna i sprężysta o naturalnym równym kolorycie.
W zasadzie terapię anti-aging u pacjentów w okolicy trzydziestego roku życia, opieram przede wszystkim na indywidualnie dobranych planach peelingowch, w połączeniu z mezoterapią. Dla pacjentów 40+, którym zależy na młodym wyglądzie, peelingi to must have, który nie tylko pobudza i odmładza skórę, ale jest też wstępem do innych zabiegów z zakresu anti-aging.
Łojotok, trądzik, przebarwienia, rumień, trądzik różowaty – to problemy skórne, w których terapii peelingi mają niebagatelne znaczenie. Prawidłowo dobrane, przeprowadzone w optymalnych seriach potrafią znacznie ograniczyć problem.
Wszelkie problemy ze skórą to sygnał od naszego organizmu. Niedoskonałości mogą być objawem chorób, zaburzeń hormonalnych, bywają spowodowane nadmiaru stresu, nieodpowiednią dietą np. nietolerancje pokarmowe, złego trybu życia np. brak ruchu. Zależy mi na tym, żebyśmy wspólnie z pacjentem znaleźli przyczyny. Jednocześnie stawiamy na szybką pomoc w problemie i załagodzenie zmian. Peelingi to „pierwsza” pomoc, po którą sięgam w terapii niedoskonałości, dają dobre efekty w szybkim czasie, a przy jednoczesnej terapii holistycznej umożliwiają całkowite wyleczenie.
Podchodzimy do skóry indywidulanie
Peelingi dobieramy do potrzeb skóry i oczekiwań pacjenta. Staramy się zalecić taki preparat, który maksymalnie wszechstronnie zatroszczy się o kondycję cery. W ten sposób osiągamy najwyższą skuteczność
- nie mogą byc wykonywane na obecność świeżych ran i blizn
- fototerapia
- alergia na składniki peelingu
- aktywne choroby zapalne skory
- infekcje bakteryjne oraz wirusowe
- ciąża
- tanoreksji – nałogowe opalanie
- fototypu IV, V oraz VI w skali Fitzpatricka
Aktywność stosowanych kwasów organicznych zależy przede wszystkim od stężenia i wartości pH preparatu.
Cząsteczki kwasów w postaci wolnej, niezjonizowanej charakteryzują sie większa biodostepnoscia.
Preparaty o niskiej wartości pH wykazują większa skuteczność działania ze względu na przewagę postaci niezjonizowanej kwasu w roztworze. Także rozmiar cząsteczki kwasu decyduje o jego biodostepnosci. Warstwa Rogowa naskórka nie stanowi skutecznej bariery dla cząsteczek o rozmiarach nieprzekraczających 1000 daltonow.
Istotne parametry w ocenie aktywności kwasu jest także jego moc, definiowana za pomocą wartości pKa, czyli ujemnego logarytmu dziesiętnego ze stałej dysocjacji kwasu (KA). Im większa wartość pKa, tym mocniejszy jest kwas.
Na skuteczność działania kwasów organicznych wpływa również podłoże, w którym zawarty jest kwas. Dla kwasów dobrze rozpuszczalnych w wodzie ( np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy);dobierane sa formułach kosmetyczne zawierajace w swoim składzie duzo wody np. żele, emulsję typu olej w wodzie.
W przypadku związków lipofilnych, takich jak np. kwas migdałowy, należy stosować podłoże zawierajace przeważająca ilość składników tłuszczowych w celu zwiększenia kontaktu substancji aktywnej w nich rozpiszczalnych ze skóra. Stopień i czas kontaktu kwasu ze skóra ma bowiem istotny wpływ na skuteczność wykonywanego zabiegu.
Jako samodzielne zabiegi w ramach nowoczesnej, profesjonalnej pielęgnacji skóry i terapiach anti-aging
Wykonujemy jednorazowe zabiegi, a także tworzymy dla naszych pacjentów indywidualne plany pilingowe.
Jako element terapii niedoskonałości i problemów skórnych
Peelingi są niezwykle ważną częścią leczenia problemów skórnych. W połączeniu kuracją ogólnoustrojową (w razie potrzeby), suplementacją, zmianą diety, trybu życia, dają spektakularne efekty.
Jako wstęp do zabiegów estetycznych
Peelingi świetnie przygotowują skórę do dalszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dzięki temu osiągami jeszcze lepszy efekt, które dłużej się utrzymują.