Hydroksyapatyt wapnia CaHa
Hydroksypatyt wapnia to preparat, który składa się z mikrosfer hydroksyapatytu, zawieszonych w nośniku żelowym (w stosunku 30% do 70%). Jest bezpieczny i biokompatybilny, dlatego przed zabiegiem nie trzeba wykonywać prób uczuleniowych. Hydroksypatyt wapnia ma identyczny skład, jaki występuje w ludzkich kościach i zębach. Jest wykorzystywany do przeprowadzenia natychmiastowej i długotrwałej korekcji owalu twarzy oraz wypełnienia zmarszczek. W miejscu podania preparatu następuje zainicjowanie produkcji nowych włókien kolagenowych. Preparat ten jest przeciwwskazany do iniekcji w ruchome obszary twarzy, czyli usta, okolicę nad krawędzią oczodołu, czy do korekcji zmarszczek czoła.
Hydrokyapatyt wapnia stosuje się równie często w zabiegach odmładzających i przywracających objętość grzbietowej powierzchni rąk, bowiem dłonie podobnie jak twarz zdradzają upływ czasu. Na ich zewnętrznej stronie coraz wyraźniej odznaczają się naczynia i kości.
CaHa
- jeden z nielicznych preparatów, które powodują natychmiastową korekcję objętościową z jednoczesną stymulacją syntezy własnego kolagenu dając długotrwały efekt
- nie wymaga wykonywania testów antyalergicznych
- nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego
- jest w 100% biokompatybilny tj. wchłania się w sposób naturalny
Najczęściej korygowane okolice:
- fałdy nosowo-wargowe
- linie marionetki
- kąciki ust
- kontur twarzy
- okolice brody
- grzbietowe powierzchnie dłoni
Cząsteczki CaHa w tkankach tworzą „rusztowanie” wspierające i stymulujące wzrost naturalnych włókien kolagenowych organizmu. Oczekiwany rezultat zwykle udaje się osiągnąć po pierwszym zabiegu, natomiast efekty jego działania utrzymują się do 18 miesięcy.
Bezpośrednio po podaniu preparatu klient może odczuwać pieczenie i niewielkie pobolewanie. Przez kilka dni po zabiegu mogą utrzymywać się zaczerwienienia, zasinienia, stwardnienia i tkliwość w miejscu podania. Objawy te mijają zwykle po kilku dniach.
Przez 4 tygodnie po podaniu preparatu zaleca się unikanie kąpieli słonecznych, solarium i zabiegów.
Wskazania do zabiegu:
potrzeba poprawy wolumetrii twarzy : policzki, obszar pod kością jarzmową
wydatne fałdy nosowo-wargowe
zmarszczki marionetki
promieniste linie wokół ust
wypełnienie w obszarze jarzmowym
modelowanie konturu żuchwy
biorewitalizacja grzbietowej powierzchni rąk
Efekty
Efekty zabiegu z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia można podzielić na natychmiastowe i długoterminowe.
Natychmiastowy efekt wygładzenia, widoczny tuż po zabiegu i spowodowany jest wypełnieniem zmarszczek żelem wchodzącym w skład preparatu. Z czasem (ok.4 miesięcy) żel zostaje pochłonięty przez makrofagi i znika, ale jego miejsce zajmuje nowy kolagen wyprodukowany przez fibroblasty. Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia, które tworzą w tkankach „rusztowanie” i są swoistym czynnikiem stymulującym produkcję włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra staje się grubsza i bardziej sprężysta, a co za tym idzie wygląda młodziej (efekt długotrwały).
Czas utrzymywania się efektów, po podaniu preparatu jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wiek pacjenta, tempo metabolizmu czy relatywnej dynamiki obszaru w który wypełniacz został podany.
Korzyści
CaHa zwiększa objętość leczonych tkanek, a także stymuluje długotrwałe tworzenie własnego kolagenu. Implantowany hydroksyapatyt uzupełnia utraconą przez tkanki objętość nadając skórze młodzieńczy wygląd. Na skutek działania stymulującego powstały kolagen wypełnia dodatkowo braki objętości. Powoduje to, przedłużenie efektu działania.
- ostre lub przewlekłe choroby infekcyjne skóry
- obecność blizn przyrosłych
- choroby układowe tkanki łącznej (np. toczeń trzewny)
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- nierealistyczne oczekiwania pacjenta